Vietnamci pomáhají Ukrajincům

Vietnamci vaří do azylových domů

Vlna obrovské solidarity s uprchlíky z Ukrajiny se valí celým světem a není tomu jinak ani v České republice.  Zde ale pomáhá i jedna komunita té druhé. Vietnamci pomáhají po celé republice. Nosí potřebné oblečení, hračky, potraviny a hygienické potřeby pro miminka, ale také teplé večeře a obědy. 

Česko-vietnamský vzdělávací institut, který stojí za oceněným projektem Vietnamci pomáhají informuje nejen českou, ale také vietnamskou komunitu o tom, co je kde zrovna potřeba. Tak vznikla také realizace dodávek teplých pokrmů pro ukrajinské uprchlíky. Maminky s dětmi, které nově do České republiky přicházejí. Doposud se jim povedlo zajistit několik set porcí jídel ve spolupráci s restauracemi a bistry v OC Sapa.

K výzvě se přidalo bistro Hanoi, bageterie Halo Banh Mi, Tram Anh a Ma Lum, restaurace Lotus a Ngan Hoang Anh, Kuty Pizza, bistra De Lan a Thuong Lien. Teplé pokrmy pak byly odvezeny do Kongresového centra v Praze, do několika azylových domů a sportovních hal, kde jsou ukrajinské ženy s dětmi ubytované. Osobně do showroomu Master Vietnam dárci dovezli mnoho věcí pro potřebné, a to v podobě dětských plen, mlék, příkrmů, sucharů, léků, oblečení a svačin nejen pro děti. Za ukrajinské uprchlíky děkujeme Potravinám Anna na Praze 2, paní Kieu Anh, pánům Manh a Cuong, dále Nguyen Thi Doan a Nguyen Thao Do.

Další sdružení se nezávisle přidali k pomoci

Nezávisle na aktivitě Česko-vietnamského vzdělávacího institutu se přidalo i sdružení vietnamských maminek Lam Cha Me, které naopak dávají dohromady oblečení pro děti ve věku 0+. Veškeré oblečení nabízejí zdarma na Pankráci a o jejich aktivitě také informují v ukrajinštině přímo u Kongresového centra v Praze. O jejich aktivitách dokonce napsal Pražský deník

Svaz Vietnamců v ČR, ve spolupráci se Saparia a.s. a Svazem vietnamských studentů, kterým se povedlo během prvních několika hodin ve veřejné sbírce vybrat několik set tisíc korun. Finance jsou určeny zejména pro vietnamské rodiny prchající z Ukrajiny.

Vietnamci – podnikatelé pomáhají

Uprchlíky z Ukrajiny také významně podpořilo několik firem – Tamda Group, H&T Familex s.r.o, Banh-mi-ba a Elmich. Kromě finančních darů poskytli také trvanlivé potraviny, matrace, spacáky, povlečení, zdravotnické vybavení a léky, hygienické potřeby a další potřebné věci. Pomoc s nákladem věcí přišlo okolo 20 Ukrajinců, ti pak směřovali na hranice Ukrajiny se Slovenskem.

Přijde ruku k dílu i Vy a přidejte se k nám jako dobrovolník.

0 Comments