Ministr životního prostředí navštívil OC SAPA: Petr Hladík diskutoval o odpadovém hospodářství se zástupci vietnamské komunity

Dne 15. června Česko-vietnamský vzdělávací institut s paní Petrou Quittovou, předsedkyní Meziparlamentní skupiny pro Vietnam společně pořádali v pražském obchodním centru SAPA setkání na téma „Odpadové hospodářství“. Setkání se zúčastnili Ministr životního prostředí, Petr Hladík, členové parlamentu a meziparlamentní skupiny pro Vietnam, velvyslanec Vietnamské socialistické republiky, pan Xuan Dung Thai, bývalý velvyslanec ČR ve Vietnamu a poradce premiéra, pan Vítězslav Grepl, předseda Konfederace svazů Vietnamců v Evropě, pan Hoang Dinh Thang a další předsedové vietnamských sdružení a firem v ČR. Delegace zahájila setkání prohlídkou Sapy, konkrétně místního chrámu a následně pokračovala na setkání do konferenční místnosti restaurace.

Za Česko-vietnamský vzdělávací institut představili Tung Nguyen a Lucie Pštrosová projekty na téma recyklace a nakládání s odpady. Zdůraznili myšlenku zvýšit povědomí vietnamské komunity v České republice o ochraně životního prostředí a přispívání k udržitelnému životu a rozvoji komunity. Od roku 2021 organizace vede edukační kampaň pro vietnamskou komunitu pod názvem Vì Trái Đất Chung Tay. Dobrovolníci 2x ročně pořádají úklidové dny ve spolupráci s Ukliďme Česko a od jara 2023 je sběrným místem baterií v obchodním centru Sapa ve spolupráci s Ecobat. Ministr životního prostředí, pan Hladík, tyto aktivity velmi oceňuje a přeje si, aby tato angažovanost byla nadále podporována.

Zástupci vietnamské komunity si uvědomují stále důležitější roli mladé vietnamské generace v komunitě a jsou hrdi na jejich aktivity. Předseda Svazu Vietnamců v ČR, pan Nguyen Duy Nhien rovněž doufá, že vláda ČR bude i nadále vytvářet příznivé podmínky pro vietnamskou komunitu v ČR a to zejména pro mladou generaci, aby mohla přispívat k rozvoji české společnosti a budovat nadále přátelské vztahy mezi oběma zeměmi.

Ministr životního prostředí představil plán povinného zálohování

Účastníci setkání diskutovali o důležité otázce nakládání se sklem, plastovými lahvemi a plechovkami. Plánem v následujících letech je vytvořit povinný systém zálohování pet lahví a plechovek ke zvýšení a zlepšení cirkularity v České republice. Pan ministr, Petr Hladík dodal, že je třeba zvýšit množství recyklátu. Na dotaz zástupce vietnamské organizace pan Hladík dodal: “Náklady na zavedení i provoz recyklace ponesou výrobci a dovozci nápojů, občané jen zaplatí vratnou zálohu za obal, která se jim zase vrátí bez ohledu na to, zda budou nakupovat ve velkém supermarketu, malém obchodě nebo na internetu. Díky tomu bychom měli být schopni do pěti let od zavedení systému vysbírat 90 % plastových lahví a plechovek, čímž také splníme naše evropské závazky.”.

Ředitel odboru odpadů, pan Jan Maršák, připomněl platný zákon o zákazu vybraných jednorázových výrobků z plastu. Jde zejména o plastové příbory, talíře, brčka, míchátka, nádoby na potraviny, kelímky a nádoby na nápoje z expandovaného polystyrénu a výrobky z oxo-rozložitelných plastů. Tento zákon vešel v platnost v říjnu 2022 a pokud byste potřebovali zjistit více informací, tak navštivte stránky MŽP.

Rádi byste se do podobné iniciativy zapojili i vy? Není Vám lhostejné životní prostředí a česko-vietnamské prostředí je Vám blízké? Napište nám a staňte se naším dobrovolníkem.

0 Comments